تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

ثلاث باباجانی

  ثلاث باباجانی براساس آخرین تقسیمات کشوری در تاریخ 1381/3/22 با انتزاع از شهرستان جوانرود از بخش به شهرستان ارتقاء یافت این شهرستان با مساحت 1920 کیلومتر مربع در شمال غربی استان کرمانشاه واقع گردیده که از سمت شمال و شرق به شهرستان جوانرود وپاوه و از سمت جنوب به شهرستانهای دالاهو و سرپل ذهاب و از طرف غرب به کشور عراق ( با مرز مشترک 75 کیلومتری ) محدود است .

  این شهرستان براساس سرشماری سال 1385 دارای جمعیت 38605 نفر جمعیت می باشد که مشتمل بر دو شهر تازه آباد (مرکز شهرستان ) و ازگله (مرکز بخش ازگله) می باشد . این شهرستان دارای دو بخش مرکزی و ازگله است که بخش مرکزی شامل دهستانهای زمکان – دشت حر و خانه شور است.

  شهرستان دارای 282 روستا بوده که 207 روستای آن دارای سکنه و 75 روستای خالی از سکنه می باشد .این شهرستان دارای دو نوع آب و هوای سردسیر و گرمسیری است که بخش ازگله و قسمتی از دهستان خانه شور آب و هوای گرمسیری و بقیه شهرستان آب و هوای سردسیری را دارد . این شهرستان از موقعیت استراتژیکی خاصی برخوردار بوده و با قرار گرفتن در حد فاصل فلات ایران و جلگه بین النهرین بعنوان پل ارتباطی بین تمدنهای ایران و تمدنهای بین النهرین بوده است که به علت وجود جنگل و مراتع از دیرباز مورد توجه خاص دامداران ماد بوده است و همواره ایلات و طوایف کرد به آن توجه داشته اند . در بیان وجه تسمیه ثلاث باباجانی بیشتر به این علت اشاره گردیده که منطقه مورد استفاده چراگاه و قلمرو سه طایفه بزرگ باباجانی ، ولدیبگی و قبادی بوده است.

  منابع درآمد اهالی منطقه عمدتاً بر پایه کشاورزی ، دامداری ، باغداری و سقزچینی قرار دارد.همچنین دولت ازمحل تسهیلات بنگاههای زودبازده ونیز افتتاح بازارچه موقت مرزی شیخ صالح اقدامات خوبی درراستای اشتغالزایی وبهبود وضع معیشتی مردم انجام داده است که نیاز به استمرار وتداوم وتوجه ویژه دارد

  این شهرستان دارای 36250 هکتار اراضی کشاورزی بوده که 4/33409 هکتار آن زراعی دیم و آبی و 6/2840 هکتار آن اراضی باغی دیم و آبی می باشد

  و مساحت اراضی جنگلی و مرتع این شهرستان191000 هکتار می باشد.

  شهرستان ثلاث باباجانی دارای فضای بکر طبیعی و چشمه سارهای زیبا و آثار باستانی و گردشگری می باشد . از جمله شهر تاریخی درنه –سراب کانی صفر - چشمه شفا بخش ریزه – سراب شیان میرآباد –سراب هوله – آبشار شیخ صالح – باغ صید خان – آثار و بقایایی قلعه ای در روستای نگره و ده شیخ و قلعه میرآباد و ... است . برخی از کوههای زیبا منطقه عبارتند از دالاهو – بنی گز – سارون – گاری و ... واقع در سلسله جبال زاگرس است .این شهرستان دارای رودخانه های زمکان – چم زرشک – می باشد که عمدتا" از طریق رودخانه سیروان وارد خاک عراق می شوند .


  این مطلب تا کنون 71 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : شهرستان ,دارای ,بوده ,باباجانی ,هکتار ,ثلاث ,شهرستان دارای ,ثلاث باباجانی ,شهرستان جوانرود ,
  ثلاث باباجانی

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز چهار شنبه 29 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر